MSB Kırıcıları ATLAS İş Makineleri ile TÜRKİYE Pazarında (11.3.2010)
©MSB kırıcılar artık Atlas ile pazarda

MSB marka kırıcıların Türkiye distribütörlüğünü alarak pazara adım atan Atlas İş Makinaları’nın yönetim koltuğunda sektörün tanıdığı bir isim: Hüseyin Gümüştekin oturuyor. Kendi şirketi olan Atlas İş Makineleri ile kırıcı pazarını hareketlendirmeyi hedefleyen Gümüştekin, şirket yapılanmasında özellikle bayi ve satış sonrası çalışmalarına ağırlık vereceklerine dikkat çekiyor. Bu yıl ilk olarak Ankomak’ta kendini gösterecek olan MSB – Atlas ikilisiyle ilgili tüm detayları Hüseyin Gümüştekin anlattı…

“Bizden önceki distribütörlerin MSB markası tanıtımında büyük katkıları olmuş, biz bu bayrağı daha yukarılara taşımak için geçmişteki tecrübelerimizi bu sektöre aktaracağız. Fakat bu sektörün en önemli sorunu satış sonrası hizmetinin olmamasıdır” diyerek söze başlayan Gümüştekin, “Organize bayilik sistemine sahip olan sadece birkaç şirket var. Müşteri herhangi bir kırıcı markası için bir servise gittiği zaman, gittiği servisin kendisinin sahip olduğu kırıcı markasının yetkili servisi ve yetkili yedek parça bayisi olduğunu sanıyor. Fakat bu servisler her marka kırıcıya ve her marka yedek parçaya (yerli, orijinal) hizmet veriyorlar. Biz bu noktada oluşturacağımız bayilik sistemi ile MSB markasının satış sonrası hizmetini orijinal parçalarla ve eğitimli teknisyenler ile vermek için tüm sistemimizi ve prosedürlerimizi geliştireceğiz” diyerek, Atlas İş Makinaları’nın sektörde farkını nasıl ortaya koyacağını açıklıyor.

  

Türkiye’de kırıcı sektöründeki bir diğer sorununun, piyasada çok fazla yetkili yetkisiz yedek parça imalatçısının var olması olduğunu ifade eden Gümüştekin, yedek parçada piyasada onlarca değişik fiyat dolaştığını, müşterininse ancak sorun yaşadıkça aldığı ürüne güvenip güvenemeyeceğini anladığını aktarıyor.  Atlas İş Makinaları’nın sadece MSB’den aldığı yedek parçayı garantili olarak satmaya ve müşterisine orijinal parçanın faydalarını ve uzun vadede daha ucuza geldiğini anlatmaya çalıştığını söyleyen Gümüştekin, sektörde bayilik kavramının anlaşılmamış olmasının sektörün temel sorunlarından biri olduğunu da sözlerine ekliyor.

MSB tabelalı bayiler Türkiye’ye yayılacak

“Herkes her distribütör veya üreticiden fiyat alabiliyor, hatta müşteri direkt arayıp kırıcı fiyatı dahi alabiliyor. Burada bayinin güvenilirliği ve piyasadaki ismi kayboluyor ve de bayi her firmanın malını satarak ayakta kalmaya çalışıyor. Biz direkt müşteri ile çalışmaktansa bayilerimiz üzerinden çalışmayı ve bayilere verdiğimiz fiyatı hiçbir zaman müşterilere vermemeye çalışacağız. Yapmak isteğimiz şeylerden biri de 7 bölgede MSB tabelalı 7 bayi kurmak.  Bu bayiler MSB tabelalarıyla, Atlas logosuyla fatura kesmesiyle ve oluşturacağızım bayilik sistemi el kitabı ile kurumsal bir kimliğe sahip olacak. Yani MSB Corporation çatısı altında Atlas İş Makinaları güvencesi ile kurulmuş, kurumsal kimliğe sahip yedi bölgede yedi bayi kurmak istiyoruz. Satışları bu bayiler aracılığı ile yapmayı planlıyoruz.”

Şu an itibari ile bayi görüşmelerine başladığını da söyleyen Gümüştekin, İstanbul ve Ankara’da kendi bünyelerinde açacakları iki ana servis ve yedek parça bayiliği olacağını, bunun dışında Giresun, Adana, İzmir ve Diyarbakır’da yapılanmanın tamamlandığını, Antalya içinse görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

Ankomak tanıtım için fırsat

Yılın en büyük fuarlarından biri olan Ankomak Fuarı’na da katılacaklarını belirten Gümüştekin, fuarın MSB Corporation markasının bir sahibi olduğunu ve uzun yıllar bu sahibin değişmeyeceğini göstermek için önemli bir fırsat olduğunu açıklıyor: “Biz Ankomak fuarına katılacağız. En azından MSB’nin distribütörü olduğumuzu anlatmak için katılacağız. Fakat burada Atlas’ın çok da ön planda olması gerektiğini düşünmüyorum. Burada öne çıkacak olan MSB markasıdır. Biz MSB markasını tanıtacak ve anlatacağız.”

Bu habere ilişkin tüm detaylar Makine Market Şubat sayımızda…