Kore menşeli MSB kırıcılarının sahibi Hae Sung Choi, Türkiye distribitörü Atlas Kırıcı ile gelecek planları hakkında görüşmek üzere Türkiye'deydi. (12.10.2010)

Kore menşeli MSB kırıcılarının sahibi Hae Sung Choi, Türkiye distribitörü Atlas Kırıcı ile gelecek planları hakkında görüşmek üzere Türkiye'deydi. Biz de bunu fırsat bilerek hem yeni distribitörlük anlaşması hem de Türkiye pazarı hakkında Atlas Kırıcı Genel Müdürü Hüseyin Gümüştekin ve Hae Sung Choi ile görüştük


Hem tam hidrolik kırıcı hem de gazlı tipi kırıcı üretimi yapan Kore menşeli MSB Corporation, 35 senelik bir geçmişe sahip. Dünya genelinde altmışın üzerinde ülkeye ihracat yapıyor. Türkiye pazarına 1996 yılında giren firma tüm bilgi birikimini kırıcılar ve ataşmanları üzerine odaklamış. Daha önce Çin'de bazı firmalar MSB gibi tam hidrolik kırıcı yapmayı denemişlerse de aynı kalite ve yüksek teknolojiye ulaşamamışlar.


Daha önce Türkiye pazarında farklı bir firma ile çalışan MSB Corporation, şu anda Atlas Kırıcı Ltd. distribütörlüğünde Türkiye pazarında varlığını sürdürecek. Türkiye pazarında büyük potansiyel olduğunu düşünen Hae Sung Choi , ilerisi için şimdiden planlara başlamış durumda. Türkiye pazarı ile ilgili görüşlerini sorduğumuz Choi: “Türkiye pazarını çok başarılı buluyoruz. Şu andaki distribütörümüz kurumsal bir firma olan Atlas Kırıcı. Hüseyin Gümüştekin ve ekibi ne istediklerini biliyor. Bu nedenle iyi organize olduk. İş makineleri konusunda deneyimliler ve sektörü iyi biliyorlar” açıklamasında bulundu.


Choi, dünya çapında kırıcıların iki tipte üretildiğinin ve MSB Corporation 'in her iki tipte de kırıcı üretimi yaptığının altını çizerek: “Bir Avrupa tipi kırıcı üretimi, bir de Japon tipi kırıcı üretimi var. Avrupa tipi üretimde orijinal kırıcı modelleri üretilirken, Japon tipi üretim avrupai üretimin modifiye edilmiş şekli. Ancak MSB, her iki sistemde de üretim yapıyor” sözleriyle konuya açıklık getirdi.


İki farklı üretim tipiyle ilgili olarak Gümüştekin de bir açıklamada bulundu: “Bu iki farklı üretim tipini biraz daha açmak gerekirse, Avrupa tarzı kırıcılar tam hidrolik kırıcılardan, Japon tipi kırıcılar ise gazlı tip kırıcılardan oluşuyor. Teknolojisi ve üretimi daha kolay olduğu için Asya ülkelerinde tüm kırıcılar gazlı tip üretiliyor. Sadece MSB her iki teknolojiyi de kullanarak üretim yapıyor.”


Satış sonrası hizmetlerle ilgili de bilgi aldık Gümüştekin'den. Kırıcıların hassas ve maliyetli makineler olduğunu ve bundan dolayı öncelikle amaçlarının müşterilerini doğru bilinçlendirmek olduğunun altını çizdi. Örnek olarak: “Ziyarete gittiğimiz çoğu şantiyede yerde çamur ve kir içinde yatan kırıcıları görünce gerçekten üzülüyoruz. Böyle dıurumlarda müşterimizi uyarıyor ve gerekirse aylarca kullanmayacak isen gelelim paketleyelim, yağlanmasını yapamıyorsan biz yapalım ve kırıcın yerde değil hakettiği şekilde temiz, bakımlı ve kapalı bir yerde dik olarak dursun” diyoruz. İşte bu örnekten dolayı satış sonrası hizmetlerimizi geniş tutuyoruz. Önümüzdeki sene itibariyle gerekirse müşterilerimize demo makinelerimizi gönderip bir hafta kadar deneme yapmalarını isteyeceğiz” diye ifade ediyor satış sonrası hizmetlerle ilgili düşüncelerini.


Gümüştekin, servis hizmetleri hakkında da bilgiler verdi. Ankara ve Antalya'da servis açmayı planlayan Atlas Kırıcı, yurt dışından teknik personel talepleri olduğunu ve gelecek olan personelin kırıcı ile ilgili belirli periyotlarda hem kullanıcılara hem de teknik personele gerekli eğitimler vereceğini belirtti.


Neden Atlas Kırıcı'yı Türkiye distribütörünüz olarak seçtiniz sorusunu yönelttik Choi'ye. Yaptığı açıklamada Hüseyin Bey ile uzun süre önce tanıştıklarını, ancak o dönemlerde herhangi bir ortak çalışmanın mümkün olamayacağını belirtti. Atlas Kırıcı'nın, MSB ile iş birliği içerisine girmeden önce farklı kırıcı markalarıyla görüşmeleri olduğunu; ancak üretim kapasiteleri, kalite ve firma geçmişi gibi kıstaslar yapılınca MSB Corporation 'da karar kıldıklarını açıkladı.


Gümüştekin de, bu konuyla ilgili olarak: “MSB Corporation 'un kalitesini daha önceden biliyorduk. Onlarla görüşmeye giderken yaklaşık 50 sayfalık bir prezantasyon dosyası hazırlamıştık. Bizimle çalışırlarsa biz onlara neler katabilirizi anlattık, Türkiye pazarında beraber neler yapabilirizi gösteren çalışmaları kendilerine sunduk. Kendi deneyimlerimizi anlattık. Bakış açımızı daha kurumsal gördüler ve gerekli hazırlıklarımızı yaptık” dedi.